Stresi Azaltmanın Yolları

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Stresi Azaltmanın En Basit Yolu

Zihin Yönetimi ile Stresi Azaltmak

Stressiz yaşamak; Sadece düşünce tarzınızı değiştirerek stresi azaltmak mümkün mü? Mümkün olduğuna inanırsan gayette mümkündür. Şimdi aklınızda şekillenen soru ise ” NASIL ” sorusu olduğunu düşünüyorum. Önceki makalelerde tartıştığım bir şeyi size hatırlatmama izin verin: Zihniniz ya sizin için çalışır ya da size karşı çalışabilir. Bir konuda hem fikir olalım istiyorum. ” İnsan aklının inanılmaz gücü. ” Düşüncelerinizi kontrol edebilecek olursanız (ve siz de olursanız), stresten kaçmak yerine birebir stresi ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu nasıl mümkün olabilir?

Stresi Azaltmanın Yolları

İşte basit bir örnek: İnsanın strese tepkisi, olaydan değil aklınızdan kaynaklanıyor. İşin güzel tarafı cevabınızı düşündüğünüz şekilde kontrol edebiliyor oluşunuzdur. Stresli bir olayı nasıl görüyorsunuz ve bunun hakkında ne hissettiğinizi unutmayın, stres karşısında verdiğiniz cevaplar bireysel bir eylemdir. Sizin için stresli olan şey belki de benim için çok stresli değil yada tersi. Kişisel stres tepkiniz, yetiştirme, yaşam deneyiminiz, eğitiminiz ve sonuncusu, en azından zihniyetiniz gibi birçok şeye bağlıdır. Tabii ki, rahatsız edici, şok edici veya trajik bir olay herkes için streslidir, ancak buna cevabınız bireyseldir.

Stresi yenmek; İnsan doğasının pozitif değil, olumsuz düşünmek olduğunu biliyoruz. Kendimizi veya çevremizdeki birileri ya da bir şeyleri her zaman suçluyoruz. Anlaşılır bir şekilde, olumlu olmaktan daha olumsuz olmak çok daha kolaydır, ancak soru şudur: Olumsuz düşünmek her şeyi düzeltecek veya değiştirecek mi?  Kesinlikle değil… ama pozitiflik sizi kelimenin tam anlamıyla hasta, zihinsel, fiziksel veya her ikisinden de kurtarabilir.

Stresi Azaltmak İçin İlaç

Stresi Azaltmak

Stresi azaltmak için en iyi ilaç sorunlara karşı doğru soruyu sormaktır. Her stresli durumdan bir ders öğrenin: Kendinize sorun, Bu stresli durumdan kaçınmak için farklı olarak neler yapabilirdim? Kontrolümüzün ötesinde zor bir duruma müdahale etmenin en etkili yolunu öğrenmeliyiz. Yaşamlarımızın gerçekliğini değiştiremeyiz, ancak hayatta kalmamıza ve mümkün olan en iyi şekilde karşılık vermemize yardımcı olmak için aklımızın gücüne sahibiz.  Aklımızın bize nasıl yardımcı olabileceği en büyük özellik budur. Biliyorum-rahatsız edici bir gerçekliği kabul etmek kolay değil, ama gerçekliği kabul etmek her zaman savaşmaktan daha iyidir. Hayatınızın gerçekliğini kabul etmeyi reddetmek zaten kaybedilmiş bir kavgadır.

İşte gerçek şu: Size ne olursa olsun, en iyi cevabınız, sizin tutumunuz, zihniniz ve düşünmeyi seçtiğiniz yoldur.

Stresi Azaltmanın Yolları

Stresi Azaltmanın Yolları Nedir?

Durumunuzun gerçekliğini kabul etmemek, zihninizin gücünüzü kullanmanıza engel olur, ki bu da bazen kontrol edemeyeceğiniz mücadelelerin olduğunu söyler. Kabul etmiş olmanız size doğru yönde işaret edecek ve sizi ileriye taşıyacaktır. Düşüncelerinizi kontrol ederek eylemlerinizden sorumlu olun. Bunu yaptığınızda, kendinize ve başkalarına, yolunuza çıkabilecek olası bir yaşam senaryosundan sorumlu olduğunuzu kanıtlayacaksınız.

Bu makalede, yaşamdaki stresi nasıl azaltacağımı anladım ve deneyimledim. Hayatınızın belirsizliklerini ele alırken doğru kararları vermenize yardımcı olmak için zihninize her zaman izin vermenizi umuyorum. Olumlu düşünün ve stresinizi azaltmanıza yardımcı olacak olan zihniniz olsun. Daha fazla bilgi ve eğitim çalışmaları için iletişim kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sevgilerle..

[ratings]

 

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

3 yorum