Yaşam Koçluğu ve NLP

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Yaşam koçluğu ve NLP İlişkisi

Her insan duygularını farklı şekilde karşı tarafa iletir. Bu hislerin çoğu aslında bilinçsizce, ton, hacim, tempo, yüz ifadeleri, beden dili ve kelimeler aracılığıyla iletilir.

NLP uygulayıcıları, bu ince, bilinçdışı ipuçlarını tanımak için eğitilirler, böylece danışanın nasıl hissettiğini anlayabilmeleri sağlanmış olur. Bir koç, danışanın zihinsel haritasını ortaya çıkarmak ve onunla birlikte çalışarak ve ilerleyerek danışanın kendilerine koyduğu onu zorlayan kısıtlamaları belirleyebilir.

Bir danışanın kendini sınırladığı veya yoğun olarak sorunlara neden olan 3 faktör şöyledir;

  • Umutsuzluk
  • Değersizlik
  • Çaresizlik

Kişi sürekli olarak olumsuz düşünceler düşündüğü takdirde başarısız olması ve kendisini dibe çekmesi daha kolaydır. “Yeterince iyi değilim” veya “diğer insanlar benden daha iyi” gibi yorumlar, bir deneyimi ve başarı şansını sınırlayabilir.

Bir NLP uygulayıcısının danışanına bu olumsuz inançlar karşısında bir dizi soru sorarak yanıt bulması çok basittir.

  • Neden mutluluğu veya başarıyı hak etmediğine inanıyorsun?
  • Neden başarılı olamıyorsun?
  • Hayallerinizi yerine getirmenizi engelleyen nedir?

Cevaplar, sınırlayıcı inançlara neden olan duyguları ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir. Bir NLP koçu, danışanın düşünce modelini değiştirme umuduyla sınırlamaları araştırmaya ve sorgulamaya başlayacaktır.

Yaşam Koçluğunda NLP Süreci

Yaşam Koçluğu ve Nlp

Profesyonellerin kullandıkları yöntemler farklılık gösterse de, standart NLP koçluk seansı aynı temel modeli takip edecektir. İlk olarak, uygulayıcı değiştirmek istediğiniz şeyleri ve üstesinden gelmek istediğiniz sorunları soracaktır. Söylediklerinize ve nasıl söylediğinize dikkat ederek, seansı yanıtlarınıza göre düzenlerler.

NLP koçu, “yaşam haritanızı” bir araya getirmek için sizinle birlikte bir dizi egzersiz yapacaktır. Sınırlarınızı genişletmenize yardımcı olmak için yeni düşünce süreçlerini tanıtmaya başlayacaktır.

Danışan için evde bir dizi pratik yapmak ve verilen ödevleri yerine getirmesi gerekebilir. Bu pratikler öğrendiklerinize alışmanızı kolaylaştıcaktır. Ana nörolojik değişiklikler seans sırasında ortaya çıkmış olsa da, yerleşmesi için zaman gerekebilir. Gündelik hayatınıza geri döndüğünüzde, değişikliklerin zaman içinde ilerlemesi normaldir.

Oturumlardan önce, sırasında ve sonrasında nasıl hissettiğinizi kaydetmenizi isteyebilirler.
Bu yüzden siz ve NLP uygulayıcısı sonuçlara tekrar bakabilir. Ayrıca, seanslara başladığınızdan beri fark ettiğiniz tüm değişiklikleri not edin ve tamamladığınız ev egzersizlerini kaydedin. Hazır olduğunuzda, hem siz hem de uygulayıcı, hayatınızın bir sonraki aşamasına ve hangi değişimin başlayacağına karar verecektir.

NLP’nin böyle popüler bir teknik olduğu düşünülüyor çünkü geleceğe odaklanıyor. Geçmiş anıları ya da deneyimleri kazmaya teşvik etmek yerine, gelecekteki olasılıkları ve çözümleri keşfetmeye çalışan bir sistemdir.
NLP koçluğu, negatifler üzerinde durmak yerine, fırsatlar ve genişletici algıların eklenmesi ile ilgilenir.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

2 yorum

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim