Buyology | Kişisel Gelişim Kitapları

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Buyology | Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel gelişim kitapları hakkında her zaman söylediğim bir açıklama var. Bir kişisel gelişim kitabını okumaya başlamadan önce kişisel gelişimin ne olduğunu bilmek gerekli. Bu sayede her okuduğunuzu kendinize göre uyumlamak yerine siz kendinize has gelişim yolunuzu daha rahat belirleyebilirsiniz.

Duyduğum veya gördüğüm ” Kişisel Gelişim Faydalı Değildir ” cümlesinden artık sıkılmış durumdayım. Bunu söyleyenlerin en az %80’i ya denemiş başarısız olmuş yada denemeden kulaktan dolma bilgi ile hareket etmiş olduğunu gördüm. İlk söylediğim gibi herhangi bir kişisel gelişim kitabında gördüğünüzün aynısını uygulamak siz bazen fayda değil, düşüncelerinizin bu şekilde şekilenmesine neden olabilir. Bu yüzden bir kişisel gelişim kitabına göz atarken lütfen kendi yolunuzu belirlemek için üzerine düşünün. Kitabı okuyup rafa kaldırmayın. Emeksiz ekmek olmaz, unutmayın.

Buyology E-Kitap

Buyology Pdf
Kişisel Gelişim Kitapları

Kitabın e-kitap hali yada PDF internette mevcut. Ancak bence böyle bir emeği internetten e-kitap olarak indirmek ne denli doğru tartışılır. Kitap bize bir şeyi alırken hangi mantıkta hareket ettiğimizi, beynin alışveriş yaparken hangi kriterlere dikkat ettiği hakkında harika bilgiler paylaşıyor. Kitapta alıntı yapmak gerekirse, yazar bize şunları aktarıyor.

Nasıl satın aldığımız hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Bugünün karışık dünyasında kararlarımızı gerçekten etkileyen nedir? Göz alıcı bir reklam, akılda kalıcı bir slogan, bulaşıcı bir jingle? Ya da satın alma kararlarımız, yüzeyin altında gerçekleşir, bu yüzden bilinçaltı zihinlerimizin derinlerinde, onların farkında değiliz?

2009 yılında Time Magazine’in en etkili insanlarından biri olan Lindstrom, BUYOLOGY’de, 2,000 beynin içinde yer alan son teknoloji bir deney olan çığır açan, üç yıllık, yedi milyon dolarlık nöromarketing çalışmasının şaşırtıcı bulgularını sunuyor. Çeşitli reklamlarla, logolarla, reklamlarla, markalarla ve ürünlerle karşılaştıklarında dünyanın dört bir yanından gönüllüler. Onun şaşırtıcı sonuçları, ilgimizi çeken ve satın almamıza neden olan şey hakkında uzun zamandır düşündüğümüz şeylerin çoğunu paramparça ediyor. Araştırdığı sorular arasında:

Seks gerçekten satıyor mu? Cimri kıyafetler ve düşündürücü pozlardaki insanlar bizi ne kadar ürün almaya ikna eder?
Hükümet yasaklarına rağmen, bilinçaltı reklamlar bizi çevreliyor – barlardan karayolu reklam panolarına, süpermarket raflarına kadar.
İPod’lar gibi “Cool” markaları çiftleşme içgüdülerimizi tetikleyebilir mi?
Diğer duyular – koku, dokunma ve ses – bir ürünü gördüğümüzde bizi fiziksel olarak uyandıracak kadar güçlü olabilir mi?
Şirketler dinin dünyasından kopyalarlar ve ritüeller yaratırlar – bir Corona’yı kireçle içmek gibi – bizim kazanılmış paralarımızı yakalamak için?

Marlboro, Nokia, Calvin Klein, Ford ve American Idol gibi tanınmış markalara nasıl tepki verdiğimizle ilgili hikayelerin içinde yer alan BUYOLOGY, günümüzün tüketicisinin aklına baştan çıkaran herkesi büyüleyecek büyüleyici ve şaşırtıcı bir yolculuk – veya pazarlamacıların sadakatimizi, paramızı ve aklımızı kazanmaya yönelik aralıksız girişimleri.

Genel olarak kitabı okuduktan sonra alışveriş mantığına ve markalara karşı bakış açınız değişmekte. Kişisel gelişim kitapları tavsiyelerinde bu hafta buyology kitabına yer verdik. Haftaya başka bir kitapla görüşmek üzere. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Sevgilerle.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın