Etkili Lider Özellikleri Nedir?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Etkili Liderlik Özellikleri

Genelde insanlar bir gurup içerisinde daima söz haklarının diğerlerinden daha fazla olmasını isterler. Bunun en basit anlatımı ise ” Lider Olma ” arzusudur. Etkin olmayan liderlik, şirketlere sadece moralden daha fazla maliyet getirir. Eğer etkin bir lider değilseniz kendi şirketinize de zararınız oldukça büyük. Hatta yapılan analizlere göre etkin olmayan bir liderin çalışanlarının %24 ünü kapı dışarı ettiği bunun daha az üretime, daha az kar marjına ve daha az ciroya neden olduğu ortaya çıktı. Bırakan her çalışanın yıllık maaşının yaklaşık iki katına yakın bir zarar hesaplandı.

Bu yüzden etkili liderlik çok önemlidir. Şayet bir işletme sahibiyseniz, çalışanları korumak, müşterileri memnun etmek ve şirket verimliliğini artırmak için, şirketin vizyonunu etkili bir şekilde iletebilecek, ekiplere rehberlik edebilecek ve değişimi etkileyebilecek kişilere ihtiyacınız vardır.

Etkili bir Lider olmak için ne yapmak gerekli?

LİDERLİK ÖZELLİKLERİ

Etkili Lider Özellikleri Nedir?

1) Liderlik Vasfı Nasıl Kazanılır?

[Liderlik], tüm insanları etkilemekle ilgili” diyor, yakın zamanlı Facebook Live röportajında liderlik geliştirme şirketi Catalyze Associates’in kurucusu olan Kirstin Lynde . Kariyerinizin başında, kuruluşunuzdaki belirli bir konuya giden kişi olarak veya etkin bir şekilde dinleyerek ve takımınız arasında fikir birliği oluşturarak otoriteyi uygulayabilirsiniz. Siz ilerledikçe, şirketin ileride yönelmesi gerektiğini düşündüğünüz yönün nasıl ifade edileceğini bilerek etki yaratabilirsiniz.

Başkalarını etkilemek için meslektaşlarınızla güven oluşturmanız gerekir. Motivasyonlarını anlamaya odaklanın ve fikirlerini paylaşmaya teşvik edin. Daha sonra bu bilgiyi değişiklik yapmak ve seslerinin önemli olduğunu göstermek için kullanabilirsiniz.

2) Geleceğin Lideri Nasıl Olmalı?

Yapı güveninin bir parçası da şeffaflıktır. Organizasyonun hedefleri ve zorlukları hakkında ne kadar açık olursanız, çalışanların rollerini ve şirketin genel başarısına bireysel olarak nasıl katkıda bulunabileceklerini anlaması o kadar kolay olur. Bu değer ve amaç duygusu, daha yüksek düzeyde çalışan katılımı anlamına gelir.

” Geleceğin Lideri Nasıl Olmalı “  sorusuna en güzel cevap şeffaflıktır. Şeffaflık, işbirliğini, bilgi paylaşımını ve hesap verebilirliği teşvik etmeyi amaçlasa da, Harvard Business School’daki örgütsel davranış doçentlerinden Ethan Bernstein’a göre, dersi öğreten bir lider olarak kendini geliştiren derslere göre, bunun tersi bir etkiye sahip olabilir.

Harvard Business Review’da Bernstein , “Kişilerin zamanlarını nasıl harcadıklarına dair geniş açık çalışma alanları ve gerçek zamanlı veriler, çalışanların kendilerini açık ve savunmasız hissetmelerini sağlayabilir” diyor . “Gözlemlenmek onların davranışlarını değiştirir. Saklanacakları bir şeyleri olmasalar bile, onları sürekli gözlemlemek sanki kötü bir şey yapıyorlar izlenimi yaratır ve bir şeyleri saklama gereksinimine götürür. ”

Bernstein, şeffaflığı şeffaflıkla dengelemek ve hâlâ deney ve işbirliğini teşvik etmek için farklı sınırlar belirlemek gerektiğini söyler.

Güçlü Lider Özellikleri Nedir?

3) Lider Nasıl Yetiştirilir?

Lider Nasıl Yetiştirilir? sorusunu da çok duyuyorum. Bunun en güzel cevabı denemek’tir. Bir şeyleri denemekten kaçmamaktır. Denemek şirketinizin rekabet avantajını oluşturmak ve sürdürmek için kritik öneme sahiptir. Etkili liderler bunu kabul eder ve kuruluşlarında risk almayı ve yeniliği teşvik eder. Lider olarak gördüğünüz kişiyi risk almaya teşvik edebilirsiniz.

Başarısızlıklarından ders çıkaran bir firmanın çalışanları, teorileri test etmek ya da yeni fikirler önermekten asla çekinmezler, çünkü yaratıcılığın değerli olduğunu görürler. Bazı şirketler için bu, ödüllendirici deneyler anlamına gelebilir: Google’ın inovasyon laboratuarı X, her bir ekip üyesi için bir proje üzerinde çalışan bir şirkete ikramiye sunuyor. Başarısız olmak güvenli. ” mottosu ile yola devam ediyorlar.

Ne de olsa, şirketler sahte bir güven ortamı yaratırlarsa büyük atılımlar olmaz. Ancak şirket kültürü iyi niyetliyse, başarısızlıklar çoğu zaman değerli iş dersleri haline gelir.

4) Liderlik Türleri

Liderlik türlerine bakacak olursak, danışman firma Robert Half tarafından yapılan bir ankette , çalışanların yüzde 75’i bir liderin en önemli özelliği olarak “dürüstlük” olarak derecelendirilmiştir. Kuantum Liderlik’in yaratıcısı Sunnie Giles’ın ayrı bir araştırmasında , katılımcıların yüzde 67’si “yüksek ahlaki standartlar” ı en önemli liderlik yetkinliği olarak sıraladı. En iyi liderlik türü olarak Dürüst ve Ahlaklı kavramları göz çarpmaktadır.

Harvard Business Review’da Giles , “Yüksek etik standartlara sahip bir lider, hem kendileri hem de çalışanlarının oyunun kurallarını onurlandıracağına dair güven aşılayarak, adaletli olacağına dair bir garantide bulunur” diyor . “Aynı şekilde, liderler beklentilerini açıkça dile getirdiklerinde, insanları gözlerden uzak tutmaktan ve herkesin aynı kefeye koymaktan kaçınırlar.” diye ekliyor.

Çalışanlar çevrelerinde kendilerini güvende hissetmek isterler ve müdürlerinin kendilerini savunan, adil bir şekilde davrandığını ve nihayetinde iş için doğru olanı yaptıklarını bilirler. İyi bir lider olmak için, hem ekibiniz içinde güven oluşturmak hem de organizasyondaki diğer kişiler için model davranış oluşturmak önemlidir.

5) İyi Bir Lider Nasıl Olmalı

Günümüzün hızlı değişen, karmaşık iş ortamında, etkili liderlerin, Harvard Business Publishing’in bir raporuna göre, kesin bir bilgi bulunmadan önce bile, stratejik kararları hızlı bir şekilde almaları gerekmektedir der. İyi bir lider kurumun büyük resme bakması, o bakış açısına bakış açısına sahip olması, yeni fırsatların uzun vadeli amaçlarla ve hedeflerle dengelenmesine olanak sağladığından, emin olmalı.

Bence etkili lider özellikleri arasında bir karar verdikten sonra, odağı değiştirmek için zorlayıcı bir sebep olmadıkça, ona bağlı kalmamaktır. Amaç organizasyonu ileriye taşımak olmalı ve bir şeylerden feragat etmeden kaçınılmamalıdır.

6) Etkili Lider Özellikleri

Yaptığınız her karar başarılı olmaz. Başarısızlıkla karşılaştığınız zamanlar olacaktır; esneklik için bir lider olarak senin işin.

Harvard Business School Dekan Nitin Nohria’nın çalışanlarına yaptığı açıklamada, “Başkalarının ileriye gitme yolunu gösterme becerisini sürdürürken kalıcı eksiklikler, gerçek bir liderlik testidir” der.

Etkili liderler zor gerçeklerden kaçmazlar. Bunun yerine, kararlarının sorumluluğunu alırlar, iyimserliği korurlar ve yeni bir eylem planı çizmeye odaklanırlar. Ayrıca, başkalarının örgütsel değişim ile başa çıkmalarına ve sorunları hızlı bir şekilde ele almalarına yardımcı olurlar, böylece problemler artmaz ve daha yukarı tırmanmaz.

Sonuç Olarak; Yönetici ve Liderin Özellikleri

Etkili bir lider olmak bir gecede gerçekleşmez. Bu yinelenen bir süreçtir ve güçlü yanlarınızı değerlendirmenizi ve kimlerin iletişimci ve işbirlikçi olduğuna iyi bakmanız gerekir.

“Hepimiz genç olduğumuzdan bu yana bize yapılan davranış tarzları ve tipik yaklaşımlarımız var” diyen Lynde, bu özelliklerin bir kısmının liderlik rolüne ilerlerken sizin lehinize çalışabileceğini belirterek, diğerleri sizi geri tutabilir . “Her şey, kim olduğunuz ve karşılaştığınız sorunlara tepkiler verirken kendi farkındalığınızı oluşturmakla ilgilidir.” der.

Kısacası Etkili Lider Özellikleri Nedir? dediğimizde ben kısa kısa bir kaç noktaya değindim. Ancak bunun yine kişisel gelişim gibi bir süreç olduğunu ve bir kaç günde olabileceğini düşünmeyin. Sevgilerle.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın