Kişisel Gelişim Nedir ve Kişisel Gelişim Konuları

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Kişisel Gelişim Konuları: İlk Yedi

Bugün kişisel gelişim konuları bir çok olsa da ben bugün size temel 7 konuyu anlatmak istiyorum. İşte size şu anda yaşamın hangi aşamasında olursanız olun, sizi olumlu bir yola sokan yedi konu.

Ama önce kısaca şöyle cevap verelim: “ Kişisel Gelişim Nedir? “

Kişisel gelişim, daha sağlıklı, daha mutlu ve daha başarılı bir hayata sahip olma konusundaki tutum, davranış ve duygularını bilme ve geliştirme sürecidir. Ve bunu yapmanın birçok yolu var …

Fakat süreç çok geniştir ve bunu iyi bilmek çok zaman alabilir.

İşte hayatınız üzerinde en fazla etkiye sahip olan ilk yedi konu:

  1. Yaşam Amacı
  2. Bütünlüğü Bulmak
  3. Sonuç Almak
  4. Denge
  5. Sağlık ve Sıhhat
  6. Olumlu Düşünme
  7. Finansal Özgürlük

Kişisel Gelişim Nedir
Kişisel Gelişim Konuları

Kişisel Gelişim Konuları: Yaşam Amaçları

Çoğu insan gibi iseniz, “Ben neden yaratıldım?” Diye sordunuz. Bu yanıtı bulduktan sonra, aslında artık aranan kelime “misyon” kelimesidir. Artık ne yapacağını biliyor ve doğal olarak harekete geçmelisin. Hayatınızın artık her alanında bu amaca hizmet etmeye başlarsınız. işte şimdi aktif ve doğru yoldasınız demektir.

Basitçe söylemek gerekirse, tavrınız ve davranışınız, yalnızca başarı ve mutluluğu yaratan amacınızı yerine getirmeye mahkumdur …

Ve bu, hayatınızın amacını bulmak için bu temel konuya zaman harcamaktan gelir.

Kişisel Gelişim Konuları: Bütünlük Bulma

Kişisel gelişim konuları noktasında önemli olan bir başka konu ise bütünlük bulmadır. Kendinizi kişisel olarak geliştirmenin bir başka yolu da gücünüzü ve güçlü yanlarınızı bulmaya odaklanmaktır. Odağınızı “Bende yanlış olan ne?” Den “Bende doğru olan nedir?” A çevirdikten sonra, yaşamda başarılı olmak için kendi içinde büyük bir güç başlatırsın. Zayıf noktalarına odaklanmak yerine güçlü yönlerine odaklanırsın. Bu yolculuğun bir kısmı kendini tanımaktır, ki bu sizin mükemmel olduğunuz alanları tanıma çalışmasını gerektirir. Bu yolculuğun diğer kısmı, onları bulduğunuzda yeteneklerinizi en yüksek potansiyele kadar kullanmak ve bu size yaşamda genel bir yön vermektir.

Bu nedenle, bütünlüğünüzü elde etmek için güçlü yanlarınızı bilmeli ve bunları sonuna kadar kullanmalısınız. Eğer güçten ziyade beyinlerle yetenekliysen, o zaman zekanın gerekli olduğu bir kariyeri bul, fiziksel güçten değil. Ya da tam tersi güçlüyse doğrudur, ancak “karmaşık şeyler hakkında düşünemezsin” zihinsel değil fiziksel gücün gerekli olduğu bir kariyer bulun.

Kişisel Gelişim Konuları
Kişisel Gelişim Konusu

Kişisel Gelişim Konuları: Hedef Belirleme ve Sonuçları Alma

Kişisel gelişim konuları arasında bu konuda çok önemlidir. Yaşam amacından veya bütünlüğünü bulmaktan farklı olarak, hedef belirleme oldukça kısa vadelidir. Fakat yine de, birinin hayatına yön veriyor. Amacınızı henüz anlamadıysanız ya da güç eksikliği hissediyorsanız, kendinizi geliştirmek için üzerinde çalışabileceğiniz hedefleri belirleyin. Bu hedefler, her günü anlamlı bir şekilde geçirmenize yardımcı olur. Ayrıca sizi ilerletmeye devam ediyorlar. Bu hedeflere ulaşmak, aynı zamanda size başarı ve başarı duygusu verir. Sonuç almaya başladığınızda, daha iyi hedefler geliştirirsiniz ve tüm egzersiz kendini daha fazla başarıya yükseltir. Bu da daha fazla bütünlüğe ve hayatınızın amacını bulmasına yol açar.

Kişisel Gelişim Konuları: Denge

Denge aynı zamanda en önemli kişisel gelişim konularından biridir. Daha iyi bir yaşam için, kişisel, profesyonel ve manevi yaşamlarınızı dengelemek önemlidir. Onları önceliklendirmek yerine, hepsini aynı seviyede tutun. Dengeli olduğunuzda yaşam için bir “sakinlik” vardır. Bu, hayattan ne istediğine odaklanmana izin verir. Bu da “bütün” olmaya ve yaşamdaki amacını bulmaya daha yakın olmaya yol açar. Sürecinde daha mutlu olmanı sağlar.

Kişisel Gelişim Konular: Sağlık
Sağlığınız olduğunda, dünya ayaklarınızın altında. Açıkça düşünebilirsiniz. Vücudunuz harekete geçmeye hazır. Yani, hayatınızı çalışır hale getirmek için çok fazla açıklığa, enerjiye ve odaklanmaya sahipsiniz! Sağlığınızı en iyi şekilde korumanın bir yolunu bulun ve kişisel gelişim çabalarınızın geri kalanını yakalayın.

Kişisel Gelişim Konuları: Olumlu Düşünme

Kişisel gelişim konuları arasında en popüler olan konu, Cazibe Yasasını içeren pozitif düşüncedir: Hayatınızın amacını bulmak ve çekmek için kullanabilirsiniz. Daha fazla olmak ve daha fazla bulmak ve daha fazla bulmak için kullanabilirsiniz. Amaçları belirlemek ve sonuçları çekmek için onu (ve onaylamaları) kullanabilirsiniz Ve dengeli yaşamınıza ulaşmak ve çekmek için kullanabilirsiniz!

Yukarıdaki tüm konuları kapsar. Bir yaşam amacınız olduğunda, yalnızca bu amacı yerine getirmede yardımcı olacak olan pozitifliği görürsünüz. Hedef belirleme, odaklanma, dengeleme ve güçlü yönlerinizi tanıma, hepsi olumlu tutumlardır ve bunları başarmak için olumlu düşünce ve davranışlara ihtiyacınız vardır. Bilim, düşüncelerimizin gerçekten de sonuçlarımızı çektiğini bulduğundan, ideal yaşamınızı yaratmanız çok önemlidir.

Kişisel Gelişim Konusu
Kişisel Gelişim Konuları

Kişisel Gelişim Konuları: Finansal Özgürlük

Kişisel gelişim konularından biri de finansal özgürlüktür. Çoğu zaman, “korkmak” olabilir, “Kendim hakkında iyi hissetmiyorum çünkü istediğim / hakettiğim parayı kazanmıyorum” böylece kişisel gelişim plakasının dışına çıkacaksınız.

Buraya kişisel gelişim için önemli bir konu olarak dahil etsem de, aslında yukarıda tartıştığım diğer konuların sonucudur. Gerçekten önemli olan kişisel gelişim konularını pratik etmek için zaman harcadığınızda, finansal özgürlük ve başarı için iç sıcaklık sınırınızı yükseltirsiniz! Kişisel gelişim konusunda yeniyseniz ve genel olarak kişisel gelişim süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız.” Buraya ” bir göz atmanızı tavsiye ederim. Kişisel Gelişim Danışmanlığı almayı düşünüyorsanız ” Buraya ” tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim