Koçluk Nedir?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

” Koçluk Nedir? “

Koçluk nedir sorusunun en doğru tanımı; Günlük hayatımızın yorucu, belirsiz, karmaşık ve içinden çıkılmayacak anlarında, kişiliğimizi ve mesleki yeteneklerimizi en yüksek seviyeye çıkaran,danışanı ( koçla çalışan kişiyi ) daha fazla yaratıcı düşünceye iten ve danışana ilham veren, danışan ile koçun birlikte yürüdüğü yol arkadaşlığı sürecidir. Bu tanım ile  Profesyonel Koçluk Nedir “ sorusununda cevabını vermiş oluyoruz. Koçlar her danışanın içinde keşfedemediği ve göremediği yönleri olduğuna inanırlar. Bu düşüne üzerine kurulan koçluk sistemi koçlara da haliyle bazı sorumluluklar yükler. “Koçların sorumlulukları nedir” veya Koçluk nitelikleri nelerdir diye sorduğumuzda;

Danışanın ulaşmak istediği bir hedefi net görmesini sağlamak ve keşfetmek istediği yönlerini netleştirmek bu keşifte ona ışık tutmaktır.
Danışanın bildiği ancak olanaksız gördüğü çözüm yollarını danışana keşfettirmek.
Danışanı kendi iç dünyası ile yüzleştirmesine yardımcı olmak.

Bu çalışma süreci danışanın sorun üzerinde yetersiz kalan tüm becerilerini güçlendirir ve gerçek potansiyelinin ortaya çıkmasına yardımcı olurken yine danışanın özel yaşam ve iş yaşamındaki gelişimine de katkı sağlar.

Koçluk nedir ne değildir
Koçluk Nedir?

Koçluk Hakkında;

Koçluk hakkında söyleyebileceğim bir başka konu ise; Koçluk mesleğinin özünde aslında doğru soruları sormak vardır. Bazen kendimize soramadığımız veya sormaya çekindiğimiz sorular aslında sorunu çözmek için anahtar niteliğindedir ama işte o an bir şey olur ve biz o soruyu sormaktan sakınırız. Bakın aslında bu açıklamam  Koçluk nasıl yapılır ” sorusununda cevabı niteliğinde olsun sizlere. Eğer ki sormaktan kaçındığımız veya hiç sormadığımız soruları kendimize sorabilirsek kendi potansiyelimizi en hızlı şekilde keşfetmiş oluruz.  Kendimize sormaktan kaçındığımız, belki de hiç sormadığımız soruları sorarak kendi potansiyelimizi keşfetmemizi sağlar. Koçluğun sihirli bir değnek olduğunu düşünenler az önce yukarıda yazdığım Koçluk nitelikleri nedir kısmına lütfen bir kez daha göz atsın.

Koçluk Nedir Ne Değildir;

Koçluk nedir ne değildir den ziyade birey olarak ilk önce sorunun farkına varmak lazım. Çoğu zaman sorunu bulsak bile doğru soruyu sormadığımız için sorunları es geçebiliyoruz. Keşke imkanım olsa da koçluk nedir.pdf diye bir dosyayı herkesin bilgi dağarcığına e-posta atabilsem. Çünkü ülkemizde Koçluk Eğitimi veya Koçluk Sertifikası almak isteyen o kadar çok insan var ki. Çoğunluk böyle olunca da bir şekilde bu eğitimler belli bir standardın altında kalıyor ve çevremizde hep ” ben koçum ” diye dolaşan insanlar görüyoruz. Koçluk eğitimi çok kıymetli ve özel bir süreçtir. Başka bir insanın hayatı söz konusu iken koç olmak öyle kolay olmamalıdır. Hele ki koçluk sertifikası almak hiç kolay olmamalıdır.

Koçluk hakkında

Online Koçluk;

Vermiş olduğum koçluk desteklerini seanslar halinde yüz yüze yaparken bir yandan da şehir veya yurt dışından bu desteği almak isteyenlerin yanı sıra İstanbul gibi bir şehrin kalabalığı ve trafiğinden dolayı aynı şehir de de olsak ONLİNE KOÇLUK desteği verebiliyorum.  Online koçluğun, yüz yüze yaptığımız seanslardan aslında hiç bir farkı yoktur. Karşılıklı aynı masaya oturduğumuz etik, ahlaki kurallar ve ücret aynıdır. Online koçluğun bir diğer avantajı ise kişinin rahat olduğu ortam ve zamanda  Skype üzerinden görüşme gerçekleştirebiliyor oluşudur.

Online Koçluk veya Seanslar İçin Başvuru;

Öncelikle size yardımcı olabilmem için sorununuzun ne olduğunu bilmem gerekli. Tabi bundan daha öncesinde ise sizin Koçluk Nedir sorusuna sorununuzun uyup uymadığı. Bu değerlendirmeler sizin boşa zaman kaybınızı ve maddi kayıplarınızı önlemek için gereklidir. Bu sorulara cevap verdikten sonra iletişim kısmındaki forumu doldurarak veya selam@fatihaltinagac.com mail adresime mail atarak benimle iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sırasında verdiğiniz bilgiler ve seanslar sırasında anlatılanların hepsi gizli tutulur. Etik kurallar gereği bu husus da bir çekinceniz olmasın.

“Koçluk Desteği Almak İstiyorum” diyorsanız o zaman yukarıda verdiğim bilgilerden bana ulaşabilirsiniz. Sonra ne mi olacak? İnanın bana siz karar verdikten sonra her şey eskisinden daha güzel olacak.

Yazımın sonuna gelirken; Koçluk Nedir sorusuna umarım sizleri aydınlatacak doğru bilgiyi aktara bilmişimdir. Koçluk eğitimi, koçluk eğitim fiyatları veya koçluk eğitimi nedir gibi soruların cevaplarını da bir sonra ki yazımda sizlere aktaracağım. Şimdilik esenlikler diliyorum. Sevgilerle..

 

Koçluk süreçleri, yaşam koçu ve ilişki koçluğu hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim kısmından veya selam@fatihaltinagac.com mail adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

2 yorum

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim