Nasıl Sevgili Olunur veya Bulunur?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç
Sevgili bulma yolları

Nasıl Sevgili Bulabiliriz?

Değerli okurlarım uzun zamandır ilişkilerle ilgili sizlerden gelen mailler alıyorum. Güzin abla değilim, öyle bir izlenim mi yarattım yoksa ilişki koçluğu yaptığım için öyle mi düşünülüyor bilmiyorum ancak nasıl sevgili bulunur zaten başlı başına yanlış kullanılan bir cümledir. İnsan sevgili bulmaz, sevgili olur. Öncelikle bu kelimenin yanlış kullanımına bir son vermek lazım. Sevgili dediğiniz şey barınaktan hayvan sahiplenmek gibi bir şey değil ki. Ayrıca bulmak kelimesinin ters anlamlısı kaybetmektir. Sevgili bir eşya değil ki kaybolsun. Bu ayrımları yaparak yazının devamını okumanızı tavsiye ederim. Şimdi şunu şunu yapın kesin sevgili edinirsiniz diyemem. Ancak öyle basit şeyler var ki dikkat etmeniz dahilinde hayatınıza yeni bir yol arkadaşı edinme şansınız çok yüksek. Birazdan yazacaklarım aslında sıradan her insanın yapması gereken şeyler ancak biz yolanasıl sevgili bulunur olarak çıktığımı için her şey allak bullak oluyor. Gelin bir bakalım bu sıradan basit şeyleri nasıl gözden kaçırıyoruz ve ebedi yalnızlığa mahkum oluyoruz.

 

Rahat Ol!

Nasıl Sevgili Olunur?

Sevgili bulmak ise amaç kesinlikle rahat olamıyoruz. Özellikle o şahsı muhteremin yanında bi ezilip büzülmeler, bi kendini kasmalar aman beni yanlış anlamasınlar. Yahu sen normalde bu kadar ince biri misin arkadaşım? Özellikle beylere lafım. Yahu aradan 6 ay geçtikten sonra yanında rahat rahat gaz çıkaracak adamsın sen neden bu farklı insan modellerine bürünmeler. Hayır demiyorum ki ilk görüşmeden ilk aydan kişinin yanında harala hurala davranın ama özünüze dönün yahu. Her insanın içinde, özünde belki de daha kendisinin fark edemediği mutlaka bir çok güzellik yatar. Karşı tarafa bunları gösterseniz yeter. Çünkü insanlar daima ulaşılmazın peşindedir. Ulaşılmaz dan kastım hani o herkese göstermediğiniz yüzünüz var ya, iyi niyetli, güven veren, samimi, içten. Ha işte siz ne arıyorsanız emin olun karşınızdaki de aynı şeyleri aramakta. Güvenmek ister, sevmek ve sevilmek ister. Cinsiyetler farklı olsa bile aslında beklenti hep aynıdır. İnsanız sonuçta daha ne olabilir ki?

Havalı olmaya çalışmaktan kaçının bir kere, çoğu zaman ters tepecek bir durumdur bu. Çünkü bizim halkımız “Havalı” ile “Egolu” arasındaki ayrımı yapamaz. Siz havalı görüneyim dersiniz ilk görüşmenin sonunda kişi arkadaşlarına sizi anlatırken ” çok burnu havada biri ” diyebilir. Bakın bu çok mümkün. Ülke olarak her kelimeyi o kadar yanlış kullanıyoruz ki, üstelik anlamını ( doğru ) bilmediğimiz kelimeleri kullanmaya da bayılıyoruz. Dediğim gibi kendiniz olun.

Ezik Olma!

Nasıl Sevgili Bulunur?

Özellikle de bir erkek arkadaş veya kız arkadaş bulmak için yola çıkmayın. Yoksa çok fazla umutsuz veya ezik bir görüntü sergilemeniz çok olası. Bu noktada kendine güvenmek çok önemlidir. Bunun içinde kendini tanıman gerek. Yani güçlü yönlerin nedir, hayattaki başarıların nedir, kendini var ederken kullandığın kaynaklar yada güçsüz yönlerini biliyor musun? Bakın bu saydıklarımın hepsi kişisel gelişimin konusu. Bir kişisel gelişim uzmanı olarak şunu eklemek isterim, hayat amacı olmayan insanla hayat gerçekten çok zor geçer arkadaşlar bunu lütfen bir yana not alın. Sarışın, esmer, kumral ayrımı yerine siz hangi model insansınız? ( işitsel, dokunsal, görsel ) önce onu öğrenin, youtube kanalımda anlattım. Daha sonra karşı tarafı bu şekilde değerlendirin. Mesela görsel bir insanla işitsel bir insanın sevgili olması inanın çok zordur. Hayır sevgili olursunuz ama devamında bir çok sorun yaşarsınız. İnanın bana kızın gözü güzel erkeğin boyu uzun kriterlerinden daha önemli bir kriterdir bu.

Sevgili Bulmak İçin Ne Yapmalı?

Devam edecek olursak bir başka ayrıntı ise ” sevgili bulmak için ne yapmalı ? ” sorusunda kaçınmaktır. Çünkü her ilişki önce arkadaşlıkla başlar. Öyle değil mi? Hanımlar siz tanımadığınız kuaför de saçlarınızı boyatır mısınız? Yada siz beyler hep bildiğiniz berbere gitmez misiniz? Alın işte aynısı ilişkiler içinde geçerlidir. Temelde önce güven esastır. Bu güveni kazanmak sadece sizin elinizde değildir. Karşı tarafın geçmiş tecrübeleri acıysa, emin olun onun ürkek korkak tavrı ilk etapta sürekli karşınıza çıkacaktır.

“Nasıl sevgili bulunur?” bu cümleyi tamamen unutun. Arkadaş olmak gerektiğini kavradığımıza göre şunu da unutmamak gerekli, her insanla anlaşabiliriz diye bir şey yok. Duygusal olarak sizin ona beslediğiniz hisleri aynen karşı tarafta size beslemek zorunda değil. Bakın öyle danışanlarım var ki yaş olarak ( 40 – 50 ) arası, bazen onlar bile bu durumu kavrayamamış olabiliyor. Diyor ki, ” ben onu deliler gibi sevdim, ne isterse yaptım, bir dediğini iki etmedim ama o beni terk etti. ” şimdi bunun normal olduğunu çalıştığım seanslarım da oldu benim. O yüzden bu kısmı da atlamamak gerek. O yüzden napıyoruz, daha sık arkadaş ediniyoruz. Aradığınız kriterlere göre diyeceğim ancak öyle değişik kriterler var ki aklım almıyor bazen. O kısıma girip magazin konuşmayayım ancak az önce de dediğim gibi lütfen kriterleriniz, #boy yada #kilo hakkında olmasın. Bakın bunlar gerçekten ileride hiç işinize yaramayacak ayrıntılar. Uzun bir birliktelik istiyorsanız, anlamayı, dinlemeyi öncelikle kabul edip uygulamanız lazım. Yoksa iletişim olmuyor. İletişim olmayınca ilişkiyi zaten unutun.

İnsan Tanı !

Daha fazla arkadaş olduğumuza emin olun ki içlerinden biri sizin tercih ettiğiniz kişi olacak. Bu noktada asosyal yaşamak, evden çıkmamak yada sürekli aynı yada tanıdık insanlarla vakit geçirmekten vazgeçmeniz gerekiyor. Eğer hep aynı insanlarla zaman geçirirseniz, en yakın arkadaşınızın kadın/erkek arkadaşlarından biri ile tanışıp sevgili olacaksınız. Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim cümlesi tamda burada devreye girmektedir. Zaten yeni gelen insan yanındaki arkadaşının kafasından. Ee senin zaten öyle bir arkadaşın var neden farklı alanlara ilgi duyan biri ile vakit geçirip kendine yeni alanlar yaratmıyorsun?

Özellikle sabah 9 akşam 5 çalışan beyaz yaka kesimin temel sorunu bu. Çoğunluk kendi iş ortamından yada iş yaşantısından biriyle beraber. Neden ? Çünkü sosyalleşmiyor anacım. Çıkıp iki nefes almak yerine bildik kolay yolu tercih ediyor. Allah’tan tinder çıktı demi? Neyse gülerek devam ediyorum.

Sonuç Olarak;

Bu yazı dizime başka makalelerle devam edeceğim. Arkadaş olduktan sonra, illaki anlaşamadığınız insanlar olacak. Buna zarar olarak bakmayın tam tersi gayda olarak bakın. Çünkü bu sayede artık neyi sevmediğinizi yada istemediğinizi çok daha iyi biliyor olacaksınız. İnsan tanımanın bir başka güzelliği budur. Onun dışındaki güzellik ise sosyal çevrenizin genişlemesidir. Dediğim gibi bu durum sadece 1 makale ile bitmez. Konuyu ikiye bölmek istiyorum. İlerleyen günlerde 2. kısmı da ekleyeceğim. Toparlamak gerekirse;

  1. Kendimizi tanıyoruz.
  2. Sevgili aramıyoruz, bulmaya çalışmıyoruz.
  3. Kendimiz oluyoruz.
  4. Önce arkadaş oluyoruz.
  5. İnsan tanımanın önemli olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz.

Konu hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz. Unutmayın sevgili bulmak diye bir şey yok. Sevgili olmak daha tatlıdır. Sevgilerle…

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

2 yorum

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim