Genel

NLP Nedir? Hayatınızı Etkileyecek 5 Muhteşem NLP Tekniği

Sen Kimsin NLP?

Nlp nedir? hakkında merak ettiklerinizi bir önceki yazım içerisinde uzun uzun anlatmıştım. Sizden gelen mailler üzerine bu yazım da ” Nlp Teknikleri ” üzerine biraz bilgi vermek istiyorum. Merak edenler ve bu yazı dizisine yeni başlayanlar için ” Nlp Teknikleri ” kısmından önce ” Nlp Nedir ” adlı makalemi okumalarını tavsiye ederim. Daha sonra aklınızda oluşacak soruların havada kalmaması adına nlp nedir yazıma bir göz atın.

Şimdi gelelim şu merak edilen meşhur nlp tekniklerine. Bu teknikleri size anlatmadan önce şunu da vurgulamak isterim. Bu işin eğitimini almış detaylı bilgisine sahip konusunda uzman insanlar varken, evde çorba kaynatır gibi kendi başınıza bu teknikleri denemeniz ne kadar fayda sağlar hiç bir fikrim yok. O yüzden tekniklerin suçu yok baştan söyleyeyim.

Hayatınızı Çekip Çevirecek 5 NLP Tekniği

1. Ayrışma

Nlp Teknikleri Nedir?

Anlık hiç olumsuz duygulara düştünüz mü? Özellikle ortada hiç bir şey yokken? Yada bu olumsuz duyguyu deneyimlediğiniz bir olay oldu diyelim. Özellikle iş yaşantısında topluluk önünde sunum yapan arkadaşların heyecan ile olumsuz bir duygu arasında gidip geldikleri noktalar vardır. İşte hem bu noktalarda hemde herhangi bir ortam da hoşlandığınız kişi ile göz göze geldiğinizde utanan arkadaşlara hitap eden teknik ayrıştırma tekniğidir. Özellikle utangıçlık, üzüntü, sinir veya heyecan gibi noktalara dokunan bu teknik sizi ilk gün ki gibi bebek hislerinize döndürme de yardımcı olabilir. Bu teknikte öncelikle yaşadığınız duygunun adını bir koyun. Yani öfke mi? Sinir mi? Heyecan mı? net olmakta yarar var. Bir kelime ile o duygu biriminin adını koyun. Daha sonra kendinize bir bakın. Bakma işleminde vücudunuzdan çıkıp karşı tarafa geçtiğinizi ve öyle 3. bir kişi olarak kendinizi izlediğinizi düşünün. Neler görüyorsunuz? Gördüklerinizi düşünün. Dışarıdan bakan kişi olduğunuz da duygu biriminizin nasıl değiştiğini fark edeceksiniz. Sonra tekrardan çıktığınız bedene geri dönün. Şimdi tekrardan kendinize bir daha bakın. Bu çifte ayrışım olumsuz duygularınızı neredeyse sıfıra indirgeyecek bir çalışmadır.

Not: Az önce yukarıda da belirttiğim gibi tek başınıza denediğiniz de başarı alma yüzdeniz baya bir azalacaktır.

2. Yeniden Yaratım

NLP Nedir? / NLP Teknikleri Nelerdir?

Bu tekniği özellikle bir durum karşısında çaresizliğe düştüğünüz de veya olumsuzluk içerisinde olduğunuz da deneyin. Yeniden yaratım süreci sizi olumsuz bir durumdan alıp yaşadığınız deneyimin anlamını olumlu bir şey olarak değiştirerek sizi güçlendirecektir. Örnek vermek gerekirse, birlikte olduğunuz kişiden ayrıldığınızı var sayalım. Malumunuz her ayrılık öyle kolay atlatılamıyor ve insan çaresizlik içerisine düşebiliyor. Bu durum özellikle bu sorunu yaşayanlar için korkunç görünebilir. Şimdi bu yaşanan çaresizlik durumunu tekrardan gözden geçirelim. Mesela kendimize şunu soralım.

  • Bekar olmanın faydaları nelerdir?
  • Artık yeni ilişkilere açık mısınız?
  • Artık istediğin zaman istediğin gibi davranma özgürlüğüne sahip misin?
  • Gelecekte daha iyi ilişkiler kurabilmek için bu biten ilişkin den ne gibi dersler öğrendin?

Bu soruların hepsi bir durumu tekrardan yaratmanın örnekleridir. Ayrılığın anlamını ” yeniden yaratmak ” olarak tanımlarsanız bu sayede yeni deneyimler yaşayabilirsiniz. Ayrılıklar sonrası paniğe kapılmak yada korkuya odaklanmanız doğaldır. ” Ben şimdi ne yapacağım ” hissi sizin içinizi yer bitirir. Ancak böyle düşünceler sizi daha derine çeker ve başınıza daha büyük sorunlar yaratabilir. Böyle zamanlarda bu düşüncelerin aksine odağımızı az önce anlattığım şekilde değiştirmek zihninizi temizlemenize ve sorumluluğu yüksek kararlar almanıza yardımcı olur.

3. Çapalama Tekniği

İvan Pavlov’un köpekler üzerinde yaptığı zil deneyini bilmeyen yoktur sanırım. Köpekler yemek yerken bir zil çalar. Bunu tekrar tekrar yağan Pavlov bir noktadan sonra köpeklere yemek vermez ancak zili çalar. Köpekler zil sesi ile yemek taslarına koşarlar. Taslarda yemek olmamasına rağmen köpeklerin zil sesi ile yeni bir güdülenme içine girdiğini görür. Bu koşma sırasında anlar ki zil sesi ile köpekler ağızlarından salya salgılamaya başlıyorlar. Bu koşullanma ile köpeklerin tükürük salgılıyor oluşu arasında bir nörolojik bağ olduğunu fark eder Pavlov.

İşte bu tarz uyarıcılar yaratacak kendinize bir çapalama yapabilirsiniz. Kendinize çapa atmanız istediğiniz her hangi bir olumlu duygusal cevabı belirli bir cümle yada his ile ilişkilendirmenizi sağlayacaktır. Olumlu bir duygu veya düşünce seçtiyseniz ve kasıtlı olarak basit bir harekete bağladığınızda, bu çapayı düşük hissettiğinizde tetikleyebilir ve duygularınız hemen değişecektir. Bu teknik biraz uzun olduğu için bu teknik ve detayları için ” En Önemli ” NLP Tekniği / Çapa Atma Tekniği ” adlı makaleme mutlaka göz atın. Emin olun ki bu teknikler arasında işinize yarayacak en önemli tekniklerden biridir.

4. Aynalama Tekniği

Nlp Teknikleri

Bu teknik NLP teknikleri arasında en bilinen ve en basit tekniktir. Basit olduğu kadar işe yarıyor olması da bu tekniği diğerlerinden ayırmaktadır. Bir başkası ile uyumlanmak için kullanılabilecek bu tekniğin yapılışının nedeni, insanların aslında kendileri gibi olanı her zaman daha çok sevmesinden kaynaklanmaktadır. Bu teknik ile beynimizdeki ” ayna nöronları ” harekete geçiriyor ve sanki karşımızdakine aynaya bakıyormuş havası yaratıyoruz. Bu tekniğin uygulanışında karşımızdaki kişinin beden dilini, ses tonlamasını ve sözcüklerini yansıtmak vardır.

Teknik basittir. Bu nlp tekniğini uygulamak istediğimiz kişinin oturuşu, bakışı, kafa duruşu, gülümsemesi, yüz ifadeleri bacak bacak üstüne atışı vb. davranışları nasılsa bizde aynen onları yaparak dikkatini çekmeyi sağlıyor ve ikimiz arasında uyumlanma sağlıyoruz. Özellikle flört başlangıcı dönemlerinde kullanılması halinde çok fazla olumlu dönüş alacağınızı söyleyebilirim. Düşünsenize size benzer biri var karşınızda. Kayıtsız kalmanız imkansız. Bu teknikten sonra duyulacak ilk cümle ” sanki 40 yıldır tanıyorum ” seni cümlesidir. Buda 1-0 önce başlamanızı sağlar. Burada önemli olan aynalama tekniğinde doğal ve sakin tutumlar sergilemektir.

5. Etki ve İkna

NLP’nin çalışmalarının çoğu, insanların olumsuz duyguları, inançları, kötü alışkanlıkları, çatışmaları ve daha fazlasını kısıtlamalarına yardımcı olmaya adamış olsa da, NLP’nin başka bir kısmı, başkalarını etik olarak nasıl etkileyeceğine ve ikna etmeye adanmıştır.

Nlp Teknikleri

Bu alanın uzmanlarından veya akıl hocalarından biri, Milton H. Erickson adında bir adamdır. Erickson ayrıca hipnoterapi ile bilinçaltı zihni çalıştıran bir psikiyatrdı. (gerçek hipnozdan bahsediyorum. Bilimsen olanından. SAhne şovlarında gördüğünüz şeyden bahsetmiyorum yani.)Erickson hipnozda çok ustaydı, hipnoza ihtiyaç duymadan diğer insanların bilinçaltı zihniyle konuşmanın bir yolunu geliştirdimiştir. İnsanları her zaman, her yerde gündelik konuşmalarda hipnotize edebilirdi. Bu Erickson’nın hipnoz yöntemi “Konuşmalı Hipnoz” olarak bilinir.

Bu sadece başkalarını etkilemek ve ikna etmek için değil, aynı zamanda diğer insanların bilinçlerini farkında olmadan korkuları, inançları, çatışmaları ve daha fazlasını sınırlamalarına yardımcı olmak için de kullanılabilecek çok güçlü bir araçtır. Bu, diğer tekniklere uyum sağlayamayan yada nlp teknikleri çalışmalarında çalışmaya karşı direnç gösterecek insanlar için uygulanabilecek daha faydalı bir tekniktir. İlk başta da söylediğim gibi, evde yemek yapar gibi bu teknikleri denemeniz ve sonuç alamamanız tekniğin başarısızlığından dolayı değildir.

Evet ” NLP TEKNİKLERİ ” adlı yazmın burada  sonuna gelmiş bulunmaktayım. Nlp teknikleri ve verdiğim NLP seansları hakkında bilgi almak istiyorsanız iletişim kısmından benimle iletişime geçebilirsiniz. Sevgilerle..

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız Giriş

Yorum Yazabilirsiniz

Popüler Makaleler

Yukarı Çık
Call Now ButtonRandevu İçin Arayabilirsiniz.