Depresyona Ne İyi Gelir?

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Depresyon Tedavisi

Depresyona ne iyi gelir sorusuyla çok fazla karşılaşıyorum. Hocam depresyon tedavisi nasıl olur diye gelip soranlara da aşağıdaki listeyi öneriyorum. Depresyon testi yapmanıza gerek kalmadan şayet depresyondaysanız, dediklerimi yapmanızı öneririm. Faydasını görecek ve depresyona ne iyi gelir sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız. Unutmayın ki sorun büyümeden depresyonu tedavi etmek daha kolaydır.

1. Dışarı Çıkın

Depresyona ne iyi gelir sorusunun en önemli cevaplarından birini ilk sıraya yazmak istedim. Uzmanlar şimdi depresyon için iki şeyi araştırıyor: egzersiz ve güneş ışığı. Araştırmalar, dışarı çıkmanın depresyon semptomlarıyla mücadeleye yardımcı olduğunu gösteriyor. Güneş, maviler için en iyi ilaçlardan biridir, çünkü ışınlar D vitamini üretimini teşvik eden UVA içerir. Spor salonuna gitmeyin, bayat havası ve kalabalık ortamıyla can sıkıcı olabilir. Bunun yerine, dış mekanlarda harikaları tercihler de bulunun. Güneş gözlükleri kullanmaktan kaçının, gözler serotonin üretmek için gereken gerekli ışınları emmeli. Her gün açık havada fiziksel aktivite yaparak dışarıda en az 20 dakika geçirmeye çalışın. Bu önerim depresyon tedavisin de birerbirdir. İmkan varsa böyle yavalarda yürüyüş yapın. Depresyona ne iyi gelir diyorsanız dışarı çıkın.

Depresyon Tedavisi
Depresyona Ne İyi Gelir

2. Sosyal Kalın

Sosyal aktivitelerden, arkadaşlardan ve aileden çekilme, depresyonun en belirgin belirtilerinden biridir. Depresyona ne iyi gelir diye soruyorsanız iletişimde kalmak önemlidir. Eve kapanmak sorunlarınızı çözmez. Daha çok sorun yaratır. Yaşamlarımız hakkında aşağılık hissettiğimizde ya da kendimizi depresyonda hissettiğimiz zaman, diğerlerinden çekilme ve olumsuz düşüncelerimize ve duygularımıza çekilme eğilimindeyiz. Depresyonla savaşmak için, kendinizi haftalık düzenli iletişim kurduğunuz sağlam bir arkadaş ve aile destek ağıyla kuşattığınızdan emin olun. Bu arkadaşlar ve aile üyeleri sizi günlük yaşamda motive ve meşgul etmeye yardımcı olacaktır.

3. Aerobik Egzersiz

Depresyona girmemek için aerobik egzersiz yapmak için maraton koşucusu olmak zorunda değilsin. Hızlı yürüyüş, koşu gibi kalp ve ruh için iyidir. Klinik çalışmalar düzenli egzersizin enerjiyi artırarak motivasyonunuzu arttırdığını kanıtladı. Ayrıca, fiziksel aktivite stresi serbest bırakmanıza ve gerginliği azaltmanıza yardımcı olur. Egzersiz, vücudu sağlıklı tutar ve zihinsel düşüncenizi geliştirir. Doktorlar, haftada üç veya dört kez en az 30 dakika egzersiz yapmanızı önerir.

4. Omega-3 Yağ Asitleri

Depresyondan çıkmak için bugün google yazın, internet omega-3 yağ asitlerinin faydaları ile ilgili raporlarla doludur. Bu besin bileşenleri beynin nöron bağlantısına yardımcı olur. Daha geçenlerde denk gediğim Harvard Üniversitesi çalışmasında, artan omega-3 yağ asitleri seviyeleri ile depresyondaki azalma arasında bir bağlantı bulunmuştur. Bunları balıkta, etlerde ve fındıkta bulabilirsiniz. Ancak bir çok insan, sağlık gıda mağazalarında bulunan kapsülleri almayı daha kolay buluyor.

Depresyon Testi
Depresyon Tedavisi

5. Uyku Rutini Değiştirin

Depresyona ne iyi gelir yada depresyon tedavisi nedir diye düşünüyorsanız buyurun size en en önemlisini yazayım. Uyku alışkanlıklarınızı değiştirin, böylece iyi bir gece uykusu çeken bir ortamınız olsun. Her gece aynı saatte yattığınızdan ve ışıkları kapattığınızdan emin olun. Uyku sırasında aksiyon TV izlemek ya da yüksek sesle müzik dinlemek gibi kalp atış hızınızı artıran etkinliklerden kaçının. Bunun yerine, ılık bir banyo yapın, yumuşak, klasik müzik dinleyin ve bir kitap okuyun. Ayrıca, alkol ve kafein kullanmaktan kaçının çünkü uykuya karşıdır bunlar. Uzmanlar, her gece en az 7 buçuk saat kapalı kalma süresi tavsiye ediyor.

6. Meditasyon ve Yoga

Depresyonun üstesinden gelmenin en iyi yollarından biri meditasyon ve yoga. Sinirbilimciler şimdi bu endişe verici depresyon belirtilerinin yanı sıra kaygılarını hafifletmek için bu eski uygulamaları tanıyorlar. Meditasyon ve yoga, beyninizin hareketini kaygı eğilimli sağ ön kortekten sakin sol tarafa ayarlayarak çalışır. Bu kayma konsantrasyonu arttırır, biliş ve hafızayı geliştirir ve bedeni ve zihni rahatlatır.

Depresyona Ne İyi Gelir
Depresyon Testi

7. Cesur olun ve bir yaşam koçu bulun.

Depresyonu yönetmek için profesyonel desteğe ihtiyacınız olabileceğini kabul edin. Ne yazık ki birçok insan bundan kaçınıyor ve gereksiz yere acı çekiyor. İnsanların bir yaşam koçu yardımına başvurmaktan kaçınmasının en yaygın nedeni, zayıf oldukları, sorunları kendi başlarına çözemedikleri ya da basitçe “çılgınca” oldukları inancıdır. İnsanlar genellikle başkaları onları böyle gördüklerinde (yani değersiz, kusurlu veya sevilmez) görürlerse nasıl hissedeceklerinden korkarlar. Yardıma ihtiyacınız varsa bunu değerlendirin.

Yaşam koçu desteği almak için ” buraya ” bakabilirsiniz. Koçluk hakkında daha fazla bilgi için “ buraya ” bakmanız da mümkündür.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim