İlişkilerde İletişimin Önemi Nedir?

 • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

İlişkilerde İletişimin Önemi

” İlişkilerde İletişimin Önemi ” ilişkiler üzerine verdiğim seminer ve eğitimler arasında en sık değindiğim konulardan bir tanesidir. Sadece özel yaşamdaki değil tüm ikili ilişkilerde bir insanla bir bağ kurmak istiyorsanız ki günümüz toplamında artık bundan kaçma şansınız hiç yok, o zaman iletişimin öneminin mutlaka farkında olduğunuzu düşünüyorum. İnsan sosyal bir canlı olduğu için konuşma ve dinleme durumları üzerinden iletişim kurmak ister. Olumsuz şekilde kurulan iletişim hayatımızda bir çok negatif durumu beraberinde getirebilirken, olumlu iletişim ise beraberinde pozitifliği de hayatına katmaktadır.

İlişkilerde İletişimin Önemi

Bir ilişki başlar ve devamını sağlamak yakınlık kurmak için iletişim becerisi gerekmektedir. İlişkide tartışmaların ve karar vermelerin kısacası varılan her sonucunun olumlu olması yine sizin iletişim becerinizle doğrudan alakalıdır. Aslında sizin iletişim biçiminiz çevrenizdeki insanları bile belirlediği gibi ilişkilerinizde aradığınız doğru insanı bulmanızı da sağlar. İletişim öyle güçlüdür ki çiftleri birleştirebildiği gibi ayrılıklara da sürükleyebilir. İlişkilerde iletişimin önemi bu denli yüksekken bu durumu gözden kaçırıp veya bile isteye ” benim tarzım bu abi ” veya ” beni seven böyle sevsin ” gibi düşünceler iletişimde kişiyi bencilliğe götürür. Birlikteliklerde partnerinizle bir uyum içerisinde dans etmek için ilişkilerde iletişimin önemi çok kıymetli bir konudur.

İlişki Koçu

Doğru iletişim kurmanın belli başlı kuralları vardır. İşin iyi tarafı da budur. Çünkü bu kurallar öğrenilebilirdir. Dinleme ve konuşma becerilerinizi ilişkilerinizde doğru konumlandırabilirseniz bu anlamda daha sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz. Bir ilişki koçu olarak ilişkilerde gördüğüm en üzücü durum insanlar ilişkilerinde uzun zamandır ( 6 ay 1 sene ) birlikte olduklarını düşünüp ” tamam artık x kişisini tanıdım ” diye düşünürler. Karşısındaki insan hakkında her şeyi bildiğini zannederler. Aslında insan öğrenip gelişmekte olan bir canlıdır. Kendisini geliştirir ve 1 sene önceki kişi ile 1 sene sonraki kişinin sadece adı aynı kalır. Kalan bir çok davranış, bakış açısı veya düşünce şekli değişkenlik gösterir. Hal böyle olunca iyi iletişim dinleme ve konuşmanın yanı sıra, karşımızdakine karşı sabırlı olmayı, ön yargısız yaklaşmayı ve karşımızdakini daha iyi anlamak için bir tutam daha fazla enerji harcamayı gerektirir.

İnsanlar birbirlerini ne kadar uzun süredir tanıyorlarsa, birbirleri hakkında daha çok şey bildiklerini düşünür, birbirleri hakkında bir şeyler öğrenmeye devam etmeyi bir kenara bırakırlar. Halbuki, iyi bir iletişim sabır ister, ön yargılardan kurtulmak ve anlamak için daha fazla enerji harcamamız gerekir. Yani sadece dinlemek ve konuşmak da yetmiyor. Partnerimizin ilk günkü sevgisini kaybetmek istemiyorsak biraz daha emek vermek gerek.

Özendiğimiz Mutlu Çiftlerin Arasındaki İletişim

İlişkilerde İletişimin Önemi Nedir?

Az öncede dediğim gibi İlişkilerde İletişimin Önemi hatta çok güçlü bir anahtardır. Bu anahtar ile partnerinizle yaşadığınız her durumda tüm olumlu kapıları açma şansınız vardır. Unutmayın ki ” tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır ” bu sözün boşa söylendiğini düşünmüyorum. Şimdi ilişkilerde doğru iletişim konuşmanın çok ötesinde olan etkin iletişim, dinleme, düşünce ve duygu ifade etme becerilerimizi etkiler. Hatta biz partnerimizle düzenli olarak iletişim halinde olursak az önce saydığımız tüm becerilerimiz de gelişim gösterir. 

” İletişim nedir “ Aslında bu kelimenin de ne olduğunu burada açıklamakta yarar görüyorum. kişiler arasında, duygu, düşünce, bilgi, haber alışverişi, duygu, düşünce, bilgi ve haberlerin, akla gelebilecek her türlü biçim ve yolla kişiden kişiye karşılıklı olarak aktarılması.Ayrıca İletişim;

 • Sözlü (ne söylediğiniz)
 • Durumsal (nasıl söylediğiniz)
 • Duygusal (niçin söylediğiniz)
 • Sözsüz (sözlü olarak söylemediğiniz) mesajlardan oluşur.
İlişkilerde İletişimin Önemi

Mutlu çiftler ilişkilerinde iletişimin ilişkiyi ne kadar güçlü etkilediğini bilirler. Sadece bunu bilmekle kalmayayıp, hissettikleri duyguları olumlu/olumsuz partnerlerine ifade ederler. Ayrıca iyi birer dinleyici olduklarını da söylemeden edemeyeceğim. Bu tarz ayrıcalıklar emek ister, zaman ister özellikle özveri ister. Bir insanla bir ilişki yaşamak kolaydır. Zor olan ise bunun devamlılığını sağlayabilmektir. Aslına bakarsanız bunlarda sadece yeterli değildir. Partnerinizle daha sağlıklı bir ilişki yaşamak istiyorsanız paylaştığınız ( duygu, düşünce, hayal ve korkular ) tüm konulara güvenli bir ortam sunmanız gerekir. Güven yine işin için de tabi ki. İlişkilerde Güven Sorunu ve Çözüm Yolları yazıma da bir göz atabilirsiniz. Özenilen bu çiftlere özenmek yerine sizde bu ilişkiyi yaşamak istiyorsanız partnerinize biraz sabır ve özen göstermenizde fayda var.

İletişim Kopukluğu Örnekleri

Olumlu İletişim Örneği

Fatih: Kalemimi izinsiz alman beni rahatsız ediyor.
Tuğçe: Özür dilerim. Hatalı olduğumu şimdi farkettim.

Olumsuz İletişim Örneği

Fatih: Kalemimi izinsiz alman beni rahatsız ediyor.
Tuğçe: Olsun. Sen de benim silgimi izinsiz alıyorsun.

İletişim Kopukluğunun Nedenleri

Yukarıda vermiş olduğum örnekten yola çıkacak olursak, ince bir detay da olsa buyurun size ” iletişim kopukluğunun nedenleri ” iletişim kopukluğunun en büyük nedenlerinden biride kısasa kısas mantığıdır. Herkesi kendimiz gibi görmek isteriz ancak durum hiç bir zaman öyle değildir. Bazı ortak noktalardır bizi aynı ilişkide buluşturan. Ortak noktalar ne kadar çok ise birbirimize o kadar sıkı sarılırız. Lakin asla birbirimizin aynısı değilizdir. İlişkide birbirimizin aynısı değilde aynası olursak daha sağlıklı ilişkiler yaşayabiliriz. Aynısı değiliz çünkü karşı tarafın birer bir kendimiz gibi olmasını beklemek doğru değildir. Partnerinizin yetiştirilişi, çocukluğu veya zamanında bulunduğu toplum yapısı sizinkiyle aynı olamaz.

İlişkilerde Etkili İletişim Nasıl Sağlanır?

İletişim Problemleri ve Çözümleri

İletişim Problemleri ve Çözümleri

Öncelikle bu etkili iletişimi ikiye ayıralım. Dinlemek ve Konuşmak olsun bu iki başlık. Bu iki bölümünde kendi içinde ortak noktaları vardır lakin ben size hepsini toparlayıp tek bir çözümleme ile anlatmak istiyorum. Maddeler halinde bu listeyi vermeden önce de iletişim esnasında Sencil ” bir dil değilde bencil bir dil kullanın. Evet şaşırdınız değil mi? Lakin benim burada bahsettiğim bencil kriteri bildiğiniz bencillik değil. Onu hemen düzelteyim. ” Sen şöylesin, sen böylesin, senin yüzünden oldu, sen sebep oldun gibi sen ile başlayan cümleler partnerinizin size karşı olan savunma mekanizmasını hemen harekete geçirir buda iletişimin zedelenmesine neden olur. Bunun yerine ” ben hatamın farkındayım, benim gözümden kaçmış gibi yaşanan olumlu olumsuz durumları empati kurarak dile getirirseniz daha tatlı bir iletişiminiz olur. Gelelim diğer maddelere;

 • Karşınızdakini eleştirmeyin,
 • Hatalarınızı kabul edin,
 • Tartışmayın,
 • Gereksiz hayır demeyin,
 • Kendinizi büyük görmeyin,
 • Karşınızdakini küçümsemeyin,
 • Jest ve mimikleriniz yapmacık olmasın,
 • Empati kurun,
 • İyimser olun,
 • Ses tonunuzu ayarlayın,
 • Dinlemeyi bilin.

 

 

 

Eşiniz veya sevgilinizle iyi bir iletişim kurulursa buda beraberinde ” ikili ilişkilerde başarı ” yı getirir. Çevrenize bir bakın. Özendiğiniz veya içinizden ” keşke benimde olsa ” dediğiniz alternatif ilişki türlerini mutlaka görürsünüz. Bazen bir kafe de bazen bir parkta bazense bir alışveriş merkezinde. İlişkilerde iletişimin önemini kavradıysanız ve hala yalnızsanız ilk fırsatta öğrendiklerinizi uygulamanızı dilerim. Emin olun özene özene ömrünüz geçiyor. Nice güzel ilişkiler sizi beklerken birey olarak kendinizi yetiştirmekten kaçınmayın. İlişkilerde İletişimin Önemi hakkında anlattıklarım yetmediyse İLİŞKİ KOÇU NEDİR yazımı okuduktan sonra İlişki Koçluğu desteği almak için ücretsiz tanışma seansıma katılın. Detayları orada konuşalım.

İlişkilerinizde başarı ve mutluluk dilerim.. Sevgilerle..

 

Kaynak:

 • lifehack.org
 • eharmony.com
 • huffingtonpost.ca
Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

3 yorum

 • Aylin Duman

  Eski sevgilim okusaymış keşke bunu.

 • Aslı Enverci

  Değerli hocam kitabınızı okudum. Yaşım 36 lakin kitabınızda özellikle sonlara doğru çok doyurucu bilgiler aldım. Buradaki yazılarınızı daha keyifle takip ediyorum. İlişkilerde iletişimin önemini ben kocamdan ayrıldıktan sonra fark ettim. Dediklerinizi yapmadığımı da şimdi fark ediyorum.. Şimdi fark ettiğime mi üzülsem yoksa sevinsem bilemedim ama bizi böyle güzel bilgilerden mahrum bırakmadığınız için teşekkür ederim. Sıkı takipçinizim. Asıl bizden size sevgiler Fatih Hocam…

  • Aslı hanım kitabım hakkındaki güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Üzülsem mi sevinsem mi kısmına gelecek olursak insan doğası gereği öğrenen ve gelişim gösteren bir canlıdır. Bugün öğrendiğiniz saf bilginin size hiç bir faydası olmaz. Saf bilgiyi alıp hayatınızda kullanırsanız ve yeni bilgilere açık olursanız faydalı olur. O yüzden üzülmek yerine uygulayıp daha sonra Eşiniz/sevgiliniz ile mutlu olmanızı daha çok isterim. Sevgilerle..