Genel

Motivasyon Türleri Nedir | Motivasyon Çeşitleri Nelerdir ?

Öncelikle şunu söylemekte yarar görüyorum, TDK ya göre motivasyon kelimesinin anlamı ” güdülenme ” demektir. Az sonra ” Motivasyon Türleri Nedir ” veya “ Motivasyon Çeşitleri Nelerdir ” diye okuyacağınız bilgilerde ” Güdü ” kelimesi sıklıkla geçeceği için kelimenin anlamını bilmeniz de yarar görüyorum.

Birincil Ve İkincil Güdüler

Güdüler, birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birincil güdüler, biyolojik temeli olan dürtülere dayanan güdülerdir. Birincil güdüler bütün canlılarda gözlenebilir. Birincil güdülerin bazıları açlık, susuzluk gibi, vücutta bilinen bazı fizyolojik değişikliklerden kaynaklanır ve bunlar öğrenilmemiş güdülerdir.

Durumluluk Ve Sürekli Güdüler

Güdüler sürekliliklerine göre durumluluk ve sürekli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Durumluk güdü, belli bir durumun etkisi ile ortaya çıkar ve geçicidir. Sürekli güdü ise kalıcıdır. Örneğin, Türkçe dersini sevmeyen fakat sınava gireceği için Türkçe dersi çalışan bir öğrencinin Türkçe öğrenmeyle ilgili güdüsü durumluktur. Türkçe’ye ilgi duyan, dersini çalışan ve bu alanı öğrenmek için Türkçe çalışan bir öğrencinin güdüsü ise süreklidir.

Motivasyon Çeşitleri Nedir | Motivasyon Türleri Nelerdir

İçsel Ve Dışsal Güdüler

Motivasyon Çeşitleri Nelerdir?

Motivasyon Çeşitleri Nelerdir sorusuna bir başka motivasyon çeşidi ise şu örneklemeler üzerinden daha iyi anlatılabilir. Öğrenciler ya okulu sever yada okuldan nefret eder bazıları öğrenmeyi ilginç ve kolay bulur için okulu sever, bazıları öğrenmeyi sıkıcı bulduğu için okuldan nefret eder. Bireyin ihtiyacı karşılandığında, başarı güdüsü açısından başarıya uğratıldığında bir doyum elde eder. Doyum güdülenmesinin kaynağını oluşturur. Birey doyum elde etmek için işi başarmak istiyorsa, bu bir içsel güdülenmedir. Bireyin güdülenmesi dışsal etkilerle öğrenci için özendirici hedefler seçilerek yada pekiştireçler kullanılarak geliştirilirse bu durumda güdülenme dışsaldır dışsal güdü ( Dış Motivasyon ) dışardan gelen ödül, ceza, baskı, rica gibi etkilerle ortaya çıkar. Örneğin, annesinin “yemeğini yemezsen oyun oynayamazsın”demesi üzerine yemeğini yemeye başlayan çocuk dışsal olarak güdülenmiştir. Bu çocuğun güdülenmesine yol açan etken yemek yemeyi seviyor olması değil, oyun oynamak için yemeği araç olarak kullanmasıdır.

İçsel güdü ( İç Motivasyon ) ise, kişinin içinden gelen etkilere örneğin ilgi, merak, ihtiyaç vb. ortaya çıkar. Örneğin, matematiğe ilgi duyan bir çocuk ona “yap” denmeden, kendisi istediği için matematik çalışıyorsa içsel olarak güdülenmiştir.

 

Kısacası en temelde baktığımızda iç motivasyon ve dış motivasyon olarak iki türlü güdülenme yolumuzun olduğunu görmekteyiz. Motivasyon Nedir kısmına tıklayarak ” Motivasyon Nedir ” yazımı da okuyabilirsiniz.

 

Motivasyon Eğitimlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

3 Comments

 1. Tuğçe

  8 Mart 2019 at 03:41

  Harika bir yazı olmuş. Elinize sağlık fatih bey.

 2. Yasemin Buldu

  6 Aralık 2018 at 15:41

  Çok beğendim bu yazıyı. Hocam konu üstüne daha ayrıntılı detaylar da bekliyoruz. 🙂

 3. Aylin Duman

  6 Aralık 2018 at 15:37

  Yazı harika ! Ellerinize sağlık.

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız Giriş

Yorum Yazabilirsiniz

Popüler Makaleler

Yukarı Çık
Call Now ButtonRandevu İçin Arayabilirsiniz.