Yaşam Koçu – Yaşam Koçu Fatih Altınağaç

  • Yayınlayan: Fatih Altınağaç

Profesyonel Koçluk

Öncelikle ” Koç Nedir? “ sorusunu yanıtlamakta fayda var. Çünkü profesyonel koçluk veya yaşam koçu kavramı güzel ülkemde çok yanlış anlaşılıyor. Koç Nedir? sorusuna daha önceki yazılarımda yer vermiştim. ” Koçluk Nedir “ cümlesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yaşam Koçu Nedir?

Yaşam Koçluğu Hakkında Tüm Detaylar

Yaşam Koçluğu, danışmanlık, rehberlik, tavsiye, terapi veya danışmanlıktan çok farklı bir meslektir. Koçluk süreci, özel kişisel projeleri, iş başarılarını, genel koşulları ve müşterinin kişisel yaşamındaki, ilişkilerinde veya mesleğindeki geçişleri, şu anda neler olup bittiğini inceleyerek, engellerinizin veya zorluklarınızın neler olabileceğini keşfederek ve yapılacak bir eylem seçerek ele alıyor. ” Yaşam Koçu “ senin hayatın istediğin şeyi yine senin kendi güçlerini keşfetmeni sağlayarak başarman yolunda sana bir yol arkadaşlığı yapıyor.

Yaşam Koçu Şehrinde !

Ünlülerin Yaşam Koçu / Yaşam Koçu İzmir / Yaşam Koçu Ankara / Yaşam Koçu Adana / Yaşam Koçu Bursa / Yaşam Koçu Çorlu

Yaşam koçu nerelerde çalışır diye merak ediyorsanız şöyle söyleyebilirim, yaşam koçluğu mesleğini yapan bir koça aslında Türkiye’nin her şehrinde ulaşmak mümkün. Bunun için ” adana yaşam koçu ” & ” ankara yaşam koçu ” & ” izmir yaşam koçu ” & ” istanbul yaşam koçu ” & ” bursa yaşam koçu ” şeklinde google da arattığınızda bulunduğunuz şehir de mutlaka bir koça ulaşabilirsiniz. Ancak bazı aramalarda örneğin ” bursada en iyi yaşam koçu ” dediğinizde bursa da bulunan koçları bulabilirken aslında ne kadar iyi ve başarılı bir koç olduğu konusunda kesin bir sonuca varmanız pek mümkün olmaz. O yüzden arama yaparken ” en iyi yaşam koçu ” noktasında çalışmak istediğiniz koça bu mesleği ne zamandan bir yaptığını veya kaç saat koçluk hizmeti vermiş gibi soruları muhakkak sorun. Nedenini alt başlıkta açıklıyorum öyleyse.

Yaşam Koçu Eğitimi / Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Yaşam Koçu Fiyatları / Yaşam Koçu Ücretleri

Yaşam koçluğu yapmak istiyorum ”  veya ” yaşam koçu nasıl olur ” diyorsanız bu kısma dikkat ediniz. ” iyi bir yaşam koçu nasıl olmalı ” diye soruyorsanız, bunun için koçluk mesleğinin daimi şekilde içinde olmak gerek. Bu mesleğin üniversite bazında bir eğitimi yok. Ancak özel kurumların verdiği ” yaşam koçluğu sertifikası ” eğitim programına katılabilir veya ” yaşam koçluğu eğitimi veren üniversiteler ” in verdiği sertifika programlarına katılabilirsiniz. Bunun yanı sıra belediyelerin meslek edindirme kursların da  da bu mesleğin sertifika programlarının açıldığını görmüştüm. Biraz araştırma yaparsanız sizde bu programlara katılabilirsiniz. Yaşam koçluğu eğitimin yanı sıra size tavsiyem ” NLP “ eğitimi de almanız. İkisini birleştirerek danışanlarınıza daha iyi bir hizmet vermeniz mümkündür. NLP eğitiminizi aldıktan sonra tamam ben oldum demek yine mümkün değil. En başta da söylediğim gibi bu işin içinde daimi şekilde olmanız gerekmektedir.

Eğitim koçluğu sertifikası ” veya ” yaşam koçu sertifikası “ süreleri değişkenlik göstermektedir. Yaşam koçluğu eğitim süreleri veya ” Yaşam koçu dersleri “ ortalama 6 ay ile 12 arası sürebilirken 3-4 ay süren eğitim modelleri de mevcut. Bu sürecin değişkenliğinin sebebi eğitim süresinin haftada birden fazla veya hafta da 1 şeklinde yapılıyor olmasıdır. Önemli bir noktaya daha değinmek istiyorum. Bilgi bedava olduğunda kıymeti bilinmez diye bir söz vardır. ” Ücretsiz yaşam koçulu eğitimi ” veya ” Ücretsiz koçluk eğitimi ” gibi bazen bazı başlıklar görüyorum. Bu tarz eğitimlerin içeriğinden şüphe ederim. İnsanlar ” yaşam koçu kurs fiyatları ” veya ” yaşam koçu sertifikası fiyat ”  olarak 3.000 veya 10.000 arası değişen fiyatları sizce boşuna mı veriyorlardır?

Yaşam koçluğu eğitimi almak veya koçluk eğitimi almak istiyorsanız ve bir kurum arıyorsanız bunun için yine bazı aramalar yapmanız gerekmektedir. Örneğin ” yaşam koçu eğitimi izmir ” & ” yaşam koçu eğitimleri ankara ” veya ” yaşam koçu eğitimleri ” gibi basit kelimelerle aramalar yaparsanız zaten google amca size bazı kurumları ilk sayfadan sunacaktır.

Koçluk Türleri / Özel Yaşam Koçu

Yaşam Koçu Eğitimi / Yaşam Koçu Sertifikası / Yaşam Koçu İstanbul

Şimdi koçluk eğitiminizi aldığınızı var sayarsak devam edelim. Koçluk mesleği kendi içerisinde bazı türlere ayrılır. Bu türlerden bazıları yaşam koçu, ilişki koçu, öğrenci koçluğu, sporcu koçu, eğitim koçluğu gibi alanlara bölünmüştür. Bunlardan hangileri üzerinde ilerlemek ve kendinizi geliştirmek isterseniz bu tamamen sizin tercihiniz olacaktır. Son dönemde ” ünlülerin yaşam koçu ” veya ” türkiyenin en iyi yaşam koçu “ gibi bir terim de çıktı. Bu saydığım koçluk türlerinden farklı bir tür değil aslında. Aklınıza ünlülere hizmet verinde bir şey mi değişiyor gibi bir soru geldiyse cevap vermek istedim.  Zaten meslek adabı olarak ünlü, ünsüz, yaşlı veya genç diye bir ayrıma gidilmez. Tamamen magazin kokan hareketler olduğunu düşünüyorum. Zaten mesleği popüler yapan şeyde ” yaşam koçu olan ünlüler ” başlıklı haberlerdi. Bir dönem bu haberler patladı ve insanlar bu mesleğe ilgi duymaya başladı. Bu kısma çok takılmadan devam edelim.

Bir Yaşam Koçluğu Tecrübesi ve Yaşam Koçunun Görevleri

Ekşi Sözlükte ” Yaşam Koçu Ekşi ” diye arattığımda yaşam koçluğu kelimesinde yazarların bir çok düşünce bildirdiklerini gördüm. Ancak yazarların görüşlerinin çoğunluğu yaşam koçluğunun şarlatanlık olduğu yönünde. Lakin bir kaç yazardan bir tanesinin yazdığı yazıyı sizinle paylaşmak isterim. Tam olarak bu mesleğe başladığımda aynı duyguları hissetmiştim. Yazarımız diyor ki;

Kişinin farkındalık sürecine önemli katkılar sağlıyor, bu konudaki zaman kaybını en aza indiriyor ve tutarlı bilgi ve kaynaklara ulaşmasını sağlıyor ise bence başarılı bir iş koludur. Şöyle ki ömrümün 30 yılını kendi farkındalığımı sağlamak amacıyla sorgulamalar ile geçirdim. çoğu zaman bilinçsiz dönemler yaşadım. hedeflerim; zevk, ego ve zaaflarım doğrultusunda oluştu ve bunun sonucunda başarısız olduğum süreçler yaşadım, öz güvenim, sarsıldı, depresyon dönemlerine girdim, zaman ve fazlasıyla maddi birikim kaybettim. iste bu bilinçsizlik dönemimde tutarlı veriler ile beni yönlendirebilecek danışabileceğim birinin varlığı benim için çok değerli olabilirdi, o zamanlar buna gerçekten ihtiyaç duyuyordum.

peki ne oldu diyeceksiniz?
36 yaşına geldim, bu kendini arayış zamanında 8 senedir çalıştığım son derece rahat işimden ayrılıp aşçı oldum. küvet taşıdım, paspas çektim. dağlarda yürüdüm, ormanın içinde tek basıma geceler boyunca kaldım. yürüdüm, okudum, yeni dünya görüşü, bir duruş ( kimlik ) var oluşsal bir anlam kazandım. Diyeceğim o ki bu farkındalığı daha önce de kazanabilirdim doğru model, bilgi ve tartışıp fikir alışverişi yapabileceğim birisi olsaydı. benimkisi zor ve uzun bir süreç oldu ama güzel oldu..

Tamamen katıldığım düşünceleri bir başkasının da hissetmiş olmasından açıkcası şuanda mutluluk duydum. Yaşam koçu görevleri ise aslında düşünülenin aksi yönde. Bir çok insana ” yaşam koçu ne iş yapar ” diye sorduğumda ilk 5 saniye sessizlik oluyor ortamda. Ondan sonra sekreter veya asistanlıkla karıştırılan bir açıklama yapılıyor. Temelde yaşam koçunun görevi danışanının yönlendirme yapmadan onun eksik ve güvenini kaybettiği alanları belirleyerek kişinin sorunları üzerinden daha hızlı yol almasını sağlamaktır. Bir dost bir arkadaş bir kanka değildir o yaşam koçudur sorunu olup gelen kişi ise danışandır. Bir danışan olarak bir koçla çalışmaya başladığınızda aslında zihninizde yeni pencereler açılacak ve sorunları yine kendiniz çözeceksiniz.

Yaşam Koçu Fiyatları

Yaşam Koçu

Evet en merak edilen noktaya geldik sanırım. ” Yaşam koçu fiyatları ” koçuna göre değişkenlik göstermektedir. Sabit bir fiyat söyleyemem ancak yaşam koçu ücretleri noktasında fiyat aralığı 100 TL den 1000 tl ye kadar değişmektedir. Yani yaşam koçunuzu seçerken ” yaşam koçu ücret “inin de ne olduğuna bakarak yine tamamen siz kendiniz belirleyebilirsiniz. ” Ücretsiz yaşam koçluğu “ veya  yaşam koçu ücretsiz ” gibi bu desteği ücretsiz almanız aslında bu süreçten fayda / performans açısından sizi olumsuz etkileyecektir. Sonuçta bu bir meslektir. Sonuçta size bu hizmeti sağlayan insanın da geçinmesi gerekmektedir. Ayrıca bu alanda alınan ücret her iş alanında olduğu gibi istikrar ve disiplini beraberinde getirmektedir. Ücretsiz koçluk bekliyorsanız yaşam koçluğu konularının da bulunduğu ” yaşam koçu youtube ” veya ” yaşam koçu videoları ” mı kişisel gelişim kanalım olan youtube kanalım dan takip edebilirsiniz. Kanal linkini buraya bırakıyorum “ YOUTUBE FATİH ALTINAĞAÇ ” olarak tıklayarak kanalım daki videoları ücretsiz şekilde izleyebilirsiniz.

Online Koçluk Hizmeti

Bulunduğunuz şehir de ” yaşam koçu ısparta ” & ” yaşam koçu denizli ” vs. şeklinde google da aratmanıza rağmen bulamadıysanız ve yaşam koçluğu desteği almak istiyorsanız ” Online Koçluk ” hizmetimden faydalanabilirsiniz. Online koçluk hakkında iletişim kısmından bana sorularınızı sorabilir düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

 

Koçluk süreçleri, yaşam koçu ve ilişki koçluğu hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim kısmından veya selam@fatihaltinagac.com mail adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yazar: Fatih Altınağaç
Kişisel Gelişim Uzmanı | Profesyonel İlişki ve Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

Tüm Bireysel Eğitimlerde İlk Eğitime %10 İndirim